Haber

Peskov: ABD, Ukrayna’yı desteklediği için AB’yi suçlamaya çalışacak

ABD’nin mali yardımının sona ermesinin ardından harekete geçen AB, Macaristan’ı ikna ederek Ukrayna’ya 50 milyar euroluk ek destek paketi üzerinde anlaşmaya vardı.

ABD’nin Kiev’e vereceği desteğin mali yükünü AB’nin omuzlarına yüklemeye çalışacağını belirten Peskov, Ukrayna’nın sorunları olduğunun ve kolektif Batı’nın da bu tür sorunları yaşadığının farkında olduklarını vurguladı.

‘Avrupa, Il-76 soruşturmasına ilgi göstermiyor’

Ukraynalı esir askerleri takasa götürürken Ukrayna ordusu tarafından vuruldu. Il-76 kargo uçağı olayıPeskov, Rusya’nın uluslararası soruşturma talep etmesine karşın Avrupa’nın buna ilgi göstermediğini vurguladı.

Burada çelişkili bir durum var. Başkan Putin, bu korkunç eyleme ilişkin uluslararası bir soruşturmaya hazır olduğumuzu ve ilgilendiğimizi açıkça ve kamuoyuna ifade etti. Ancak artık Avrupalıların belge istediğini, belgesiz hiçbir şeyi incelemeyeceklerini söylediklerini görüyoruz.diyen Peskov, sonuç olarak hiçbir Avrupa ülkesinin soruşturmayı yürütmek veya soruşturmaya müdahale etmekle ilgilenmeyeceğinin altını çizdi.

Rusya Soruşturma Komitesi, Ukraynalı esir askerleri taşıyan Il-76 uçağının, ABD yapımı Patriot sisteminden fırlatılan MIM-104A tipi güdümlü uçaksavar füzesi tarafından vurulduğunu duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu