Haber

Milyonlarca kelebeğin ölüm dansı!

Önceki yıllarda Temmuz ayının ikinci haftasında görülen söğüt kelebeklerinin ölüm uçuşu bu yıl Ağustos ayının ikinci haftasında gerçekleşti.

Güneşler Köprü Mahallesi’ndeki eski Sakarya Köprüsü’ne Sakarya Nehri üzerinden uçan milyonlarca ak söğüt kelebeği, sözde ‘ölüm dansı’ uçuşunun ardından köprüdeki ışıkların etrafında toplandı. Hava kararmasıyla başlayan bu farklı doğa olayında kelebekler ışıkların etrafında saatlerce uçuştuktan sonra köprünün üzerine düşerek ölmeye başladı. Kar yağışı sahnesini andıran milyonlarca kelebeğin ölüm dansı görenleri şaşırttı.

Köprüdeki sokak lambalarının etrafında dönen kelebekler de geçen araçların ışıklarına doğru hareket etti. Bu etkileyici manzara, köprü üzerinde hareket eden araçlar için güçlüklere neden oldu. Bisiklet ve motosiklet sürücüleri de bu doğa olayı nedeniyle ilerlemekte güçlük çekiyordu.

Farklı doğa olayını izleyen Mücahit Nar isimli vatandaş, olayın hayret verici ve üzücü olduğunu söyledi. Lise öğrencisi Mehmet Buyruk Pulat da olayı ilk kez gördüğünü ve çok şaşırdığını söyledi.

NEDENİ BİLİNMİYOR

Öte yandan doğa olayıyla ilgili birçok çalışma yapılmasına rağmen kesin bir bulguya ulaşılamadığı öğrenildi. Yöre halkı, kelebeklerin ölüm dansını yazın bitip sonbaharın başladığının bir işareti olarak değerlendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu