Haber

Kuzey Kore topçu birliklerinden atış tatbikatı

Kuzey Kore topçu birlikleri, savaş caydırıcılığı sağlamak ve farklı savaş senaryolarına hazırlanmak amacıyla atış tatbikatları düzenledi. Ülke lideri Kim Jong-un, tatbikatı kızı Kim Ju Ae ile birlikte olay yerinde takip etti.

Kuzey Kore ile ABD-Güney Kore-Japonya ittifakı arasındaki gerilim Kore Yarımadası ve çevresinde güvenlik endişelerini artırırken, Pyongyang’dan yeni bir askeri saldırı geldi. Kuzey Kore topçu birliklerinin savaş caydırıcılığı sağlamak, farklı savaş senaryolarına hazırlanmak ve savaş senaryolarına odaklanarak savaşta inisiyatif kullanmak amacıyla atışlı tatbikatlar yaptığı bildirildi. Tatbikatı kızı Kim Ju Ae ile birlikte yerinde denetleyen ülke cumhurbaşkanı Kim Jong-un, düşmanın çılgınca savaş hazırlığı saldırılarına karşı tetikte olmanın ve caydırıcı yetenekleri savunma yetenekleriyle güçlendirmenin değerini vurguladı.

Kim’in, “düşmanın operasyonel hava sahasını batı cephesi yönünde vurmakla” görevli filonun muharebe mukabele kabiliyetlerini de denetlediği belirtildi.

Bölgede tansiyon yükseliyor

ABD-Güney Kore ittifakının Pazartesi gününden itibaren bölgede başlatacağı Ortak Özgürlük Kalkanı Tatbikatı’nda Kuzey Kore’nin yeni füze denemeleri yapabileceği duyuruldu. Güney Kore ordusu dün Sarı Deniz’de Pyongyang yönüne kısa menzilli balistik füze ateşlediğini duyurdu. – PYONGYANG

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu