Haber

“İCRA GELİYOR” DİYE KANDIRIP DOLANDIRAN ÇETE ÜYELERİ YAKALANDI

İSTANBUL’da hukuk bürosundan aradıklarını söyledikleri vatandaşlara “Borcunuzdan dolayı yasal işlem başlatılıyor” diye korkutarak dolandırıcılık yaptıkları iddia edilen 3’ü bayan 6 kişilik çete polis tarafından yakalandı. Şüphelilerle birlikte dolandırıcılık olaylarında kullanılan 10 adet cep telefonu, 7 adet bilgisayar ele geçirildi. Şüphelilerin bilgisayarlarında yapılan incelemede müşterilerini daha sonra aramak için “Zengin”, “Yakışıklı “, “Patron”, “Çiftçi” üzere özellikleriyle sınıflandırdıkları ve arşivledikleri ortaya çıktı.

Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından bir küme şüphelinin Esenyurt’ta kurdukları ofiste dolandırıcılık yaptıkları tespit edildi. Dolandırıcılık Ofis Amirliği grupları Sultaniye Mahallesi, Doğan Araslı Bulvarı, 350. sokakta tespit ettikleri işyerine baskın yaptı. Baskında Sercan A.(23), Mısra Ş.(25), Gizem B.(23), Z.Y.(17), Serkan A.(25) ve T.D.(29) gözaltına alındı. İşyerinde yapılan aramada nitelikli dolandırıcılık olaylarında kullanılan 10 adet cep telefonu ile 7 adet bilgisayara el kondu.

ARŞİVLERİNİ TUTMUŞLAR

Dolandırıcılık Ofis Amirliği tarafından yapılan soruşturmada polis şüphelilerin vatandaşları arayarak “Borcunuzdan dolayı yasal işlem başlatılıyor.” “Evinize icra gelecek” üzere palavralarla kandırarak banka hesaplarına para aktardıkları tespit edildi. Şüphelilerin bilgisayarlarında yapılan incelemede ise şüphelilerin aradıkları bireyleri daha sonra tekrar aramak için “Zengin”, “Yakışıklı”, “Patron”, “Çiftçi” üzere özellikleriyle sınıflandırarak, bilgilerini arşivledikleri belirlendi.

Poliste süreçleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden Sercan A., Mısra Ş. Gizem B., Serkan A. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Kuşkulu Z.Y. ve T.D. ise isimli denetim kaidesiyle özgür bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu