Ekonomi

Birleşik Krallık imalat faaliyeti 20 aylık yavaşlamanın ardından büyüyor

Mart ayı verilerinin artan iç talebin etkisiyle faaliyetlerde bir artışa işaret etmesiyle, İngiliz imalat sanayi yaklaşık iki yıldır ilk kez genişleme işaretleri gösterdi. Mart ayına ilişkin S&P Global/CIPS Birleşik Krallık İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), 49,9’luk ilk tahmine göre pozitif bir değişim göstererek 50,3’e yükseldi ve Şubat ayındaki 47,5’e göre önemli bir artış kaydetti.

PMI rakamının en son Temmuz 2022’de ulaştığı 50 sınırını aşması, sektördeki daralmanın sona erdiğini ve 2023’ün ikinci yarısında yaşanan sığ durgunluğun potansiyel olarak sona erdiğini gösteriyor. Bu büyüme, diğer iş anketleri ve resmi verilerde de yankılandığı üzere, 2024’e daha güçlü bir ekonomik başlangıcın yansıması olarak görülüyor.

İngiltere Merkez Bankası PMI’ı, faiz oranlarında bir indirime olanak tanıyabilecek enflasyon baskılarının hafiflediğine dair işaretler için izlerken, anket girdi maliyetlerinin son bir yılın en hızlı artışını göstererek hızlandığını ortaya koydu. Bu durum şirketlerin fiyatlarını bir önceki yılın Mayıs ayından bu yana en yüksek oranda artırmalarına yol açtı.

Anketin istihdam boyutu, geçen yılın Mayıs ayından bu yana en yavaş oranda olsa da, personel seviyelerinde art arda 18. ayda da düşüş olduğunu gösterdi. Ayrıca, Kızıldeniz’deki nakliye aksaklıklarının, gelecekteki üretim faaliyetlerini etkileyebilecek tedarikler için uzun teslimat sürelerine neden olduğu kaydedildi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu